Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym – jest zabiegiem medycyny estetycznej polegającym na wstrzyknięciu preparatu z kwasem hialuronowym celem spłycenia i wyrównania bruzd. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kremem, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu w trakcie zabiegu. Efekty utrzymują się do kilkunastu miesięcy w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu (m.in. stężenie i stopień usieciowania kwasu hialuronowego), indywidualnych predyspozycji, pierwotnej głębokości bruzd.

Czym są i jak powstają bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe to zagłębienia w skórze twarzy przebiegające od bocznej części skrzydełek nosa i biegnące ku dołowi aż do kącików ust. Powstają w wyniku działania procesów starzenia się skóry i redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Wraz z wiekiem w skórze zaczyna zmniejszać się ilość białek, które nadają właściwe napięcie tkankom, czyli kolagenu i elastyny, przez co skóra ulega widocznemu zwiotczeniu. Skóra, która straciła prawidłowe napięcie i jędrność ulega zwiotczeniu i obwisa na skutek działania grawitacji. W wyniku tego dochodzi do opadnięcia policzków i pojawienia się opisywanych bruzd.

Kiedy pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe i dlaczego?

U każdego z nas przebiega to w inny sposób i w innym tempie, wygląd bruzdy zależy również od budowy anatomicznej twarzoczaszki, mięśni twarzy, ilości tkanki tłuszczowej oraz genetycznych predyspozycji. Zwykle pojawienie się zmarszczek i bruzd w obrębie twarzy obserwujemy później u kobiet, które mają większą ilość tkanki tłuszczowej. Natomiast u osób, które schudły w krótkim czasie, bruzdy często stają się bardziej zaznaczone. Głębokość bruzd nosowo-wargowych zależy również od czynników genetycznych, wahania masy ciała, jak również od stopnia nawilżenia skóry i ogólnego nawodnienia.

Należy wspomnieć, że zmarszczki i bruzdy szybciej widoczne są u osób mających suchą skórę, szczególnie jeżeli nie dbają one o jej prawidłowe nawilżenie, a także u osób palących. Bruzdy nosowo-wargowe w negatywny sposób wpływają na estetykę twarzy, powodując, że wygląda ona na zmęczoną i starszą niż w rzeczywistości.

Czym wypełnia się bruzdy nosowo-wargowe?

Najczęściej stosowane są preparaty na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie i naszej skórze, dlatego jest bardzo dobrze tolerowany. Kwas hialuronowy tworzy długie łańcuchy cząsteczkowe, które potrafią wiązać wokół siebie cząsteczki wody. Dzięki temu pozwalają na uzupełnienie ubytków objętości np. w przebiegu bruzdy lub okolicach gdzie doszło do zaniku tkanki podskórnej. Pozwala to na uzyskanie prawidłowego napięcia i jędrności. Jednocześnie kwas hialuronowy ma świetne właściwości nawilżające, regulując ilość cząsteczek wody w tkankach. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego różnią się stężeniem, masą cząsteczkową, a także stopniem usieciowania. Wpływa to na właściwości fizyczne preparatu (lepkość, spoistość, plastyczność), a to pozwala na zastosowanie odpowiedniego preparatu do konkretnego wskazania.

Wypełniacze stymulujące syntezę kolagenu

Inna grupę preparatów stanowią wypełniacze mające stymulować komórki skóry (głównie fibroblasty) do produkcji włókien kolagenowych. Do substancji, które mają takie działanie możemy zaliczyć hydroksyapatyt wapnia (Radiesse, Neauvia Stimulate) lub kwas L-polimlekowy (Sculptra).

Wskazania do wykonania zabiegu

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest obecność bruzd nosowo-wargowych (potocznie zmarszczki nosowo-wargowe). Zarówno statyczne – powstałe w procesie starzenia tj. utraty podskórnej tkanki tłuszczowej, jak i te dynamiczne, na które znaczny wpływ mają mięśnie mimiczne twarzy. Często w przedłużeniu bruzdy nosowo-wargowych, bocznie od kącików ust widoczne są tzw. zmarszczki śmiechowe, które zaliczamy do zmarszczek mimicznych.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – przeciwwskazania

Sam zabieg nie jest szczególnie inwazyjny, lecz podczas wizyty w naszej klinice lekarz medycyny estetycznej wykluczy ewentualne przeciwwskazania tj.

  • stany zapalne, infekcje w miejscu podawania preparatu (m.in. trądzik, opryszczka)
  • schorzenia autoimmunologiczne, szczególnie w okresach zaostrzenia
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • alergie, uczulenia, reakcje nadwrażliwości na składniki podawanego preparatu (zdarzają się bardzo rzadko, lecz jeśli wystąpiły w przeszłości należy omówić to z lekarzem w trakcie konsultacji)
  • wieki poniżej 18 roku życia – w przypadku braku silnych wskazań, nie powinno się wykonywać zabiegów u osób niepełnoletnich
  • niektóre leki (leki przeciwkrzepliwe znacząco zwiększają ryzyko powstania krwiaków-siniaków)
Jak wygląda konsultacja przed zabiegiem?

Konsultacja przed zabiegiem medycyny estetycznej jest bardzo ważna i należy jej poświęcić odpowiednią ilość czasu. W tracie rozmowy z pacjentem lekarz określi dokładnie z jakim problemem zgłosił się pacjent, czego oczekuje i dobrze zabieg, który przyniesie najlepsze rezultaty. Dokładnie zostanie omówiony przebieg zabiegu, a także wykluczone zostaną ewentualne przeciwwskazania.

Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – znieczulenie

W celu zmniejszenia dyskomfortu pacjenta zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej stosuje się krem lub maść znieczulającą z lignokainą np. Emla 5%(2,5% lignokaina z 2,5% prylokainą). W pewnych przypadkach możemy zdecydować się na znieczulenie nasiękowe, wstrzyknięte podskórnie przed zabiegiem. Dzięki zastosowaniu znieczulenia zabieg wypełnienia bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym nie jest bolesny.

Jak przebiega wypełnianie bruzd nosowo-wargowych?
  • Demakijaż. Usunięcie makijażu z twarzy jest pierwszym etapem przygotowania do zabiegu
  • Wstępna dezynfekcja i nałożenie kremu lub maści znieczulającej. Zmycie maści po około 30-40 minutach.
  • Właściwa dezynfekcja. Zastosowanie płynów o działaniu dezynfekującym na na celu zredukowanie liczby drobnoustrojów, które znajdują się na skórze pacjenta. Zapewnia to czyste warunki zabiegu i minimalizuje ryzyko infekcji. Stosowane są różne preparaty do dezynfekcji najczęściej na bazie alkoholu, oktenidyny (np. Octenisept) lub jodu (np. Braunol).
  • Lekarz wstrzykuje wypełniacz na bazie kwasu hialuronowego za pomocą igły lub kaniuli stosując technikę adekwatną do potrzeb. Dzięki dużemu doświadczeniu nasi lekarze wiedzą jakie preparaty i w jaki sposób podane dadzą świetne efekty.
  • Następnie lekarz układa i modeluje preparat w tkankach poprzez delikatny masaż.
Zalecenia po wypełnianiu bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym
  • Należy szczególnie zadbać o higienę okolicy poddawanej leczeniu oraz higienę rąk
  • Czasem mogą pojawić się niewielkie dolegliwości bólowe, w takim przypadku ulgę przynosi schładzanie leczonej okolicy, można także przyjąć doraźnie paracetamol
  • U niektórych pacjentów po zabiegu mogą pojawić się drobne siniaczki – nie mają one wpływu na ostateczny efekt zabiegu. W celu szybszego wchłonięcia się można zastosować maść z arniką, żel z heparyną lub krem z laktoferyną(Keladerm)
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można skontaktować się z naszymi lekarzami