Stymulatory tkankowe to nowa generacja preparatów, które stają się niezaprzeczalnym hitem zabiegów estetycznych. Mimo ogromnej konkurencji na rynku beauty ze strony wypełniaczy oraz coraz to nowszych urządzeń Hi-Tech to właśnie one plasują na pierwszych miejscach w rankingach i plebiscytach. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych receptur, praktycznie co miesiąc pojawia się jakiś nowy produkt stymulujący. Skąd taka popularność?

Era przed stymulatorami tkankowymi

Jeszcze od niedawna zanik tkanek i pojawiające się zmarszczki korygowaliśmy głównie wypełniaczami na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Pełne twarze wiodły prym w gabinetach, hialuron wstrzykiwany był wszędzie, w dużych ilościach. Na początku wyglądało to w miarę dobrze, wyraźnie zaznaczona lina szczęki, pięknie wypełnione policzki, kwas usieciowany  wydawał się doskonałym rozwiązaniem. Na korzyść wypełniaczy działa też obowiązująca metoda i tredny dyktowane przez media społecznościowe. Niestety z biegiem czasu okazało się , że każdy kolejny zabieg nie dawał już takiego efektu „woow” jak za pierwszym razem. Trzeba było coraz więcej i więcej kwasu, a skóra za każdym takim zabiegiem rozciągała się coraz bardziej. W krótkim czasie twarze stawały się nienaturalnie przepełnione, spuchnięte i groteskowe. Kobiety zamiast upiększonych stawały się oszpecone. Jeszcze po dziś dzień widujemy tych pokrzywdzonych ludzi w mediach, telewizji a czasami nawet na ulicach.

Zmiana strategii

Aktualnie obserwujemy zmianę trendów. Odkąd życie nabrało szalonego tempa, miasta przemieniły się w betonowe lasy pełne samochodów , smogu, asfaltów oraz drapaczy chmur , ludzie zatęsknili za tym co naturalne. Ma to przełożenie również na rynek beauty. Sztuczne , przepełnione twarze przestają być uznawane jako ładne, a wręcz stopniowo stają się synonimem kiczu. Klienci zaczęli poszukiwać rozwiązań bliższych naturze, które będą pobudzać skórę do pracy, a nie sztucznie ją wypychać. Zmusiło to producentów do poszukiwania nowych rozwiązań i sposobów na odmłodzenie.

Stymulatory tkankowe, co to jest ?

Stymulatory tkankowe to preparaty , które mają na celu pobudzić skórę do produkcji nowych włókien białkowych. Po 24-25 roku życia przestajemy produkować kolagen i zaczynamy go tracić. Rocznie znika ok. 1% a im więcej niesprzyjających czynników zewnętrznych takich jak mocne słońce, nikotyna czy smog tym ubytek jest większy. Z biegiem lat tracimy także elastynę oraz kwas hialuronowym naturalnie występujący w skórze. Wszystkie te składniki odpowiadają za jędrność , sprężystość , napięcie , witalność a także nawodnienie skóry. Niestety im deficyt jest większy , tym trudniej go odbudować , dlatego tak ważne jest , aby prewencje antystarzeniową zacząć odpowiednie wcześnie. Tu z pomocą przychodzą nam substancje stymulujące , które aktywują kaskadę procesów samonaprawczych i regenerujących, w jakie wyposażyła nas sama Matka Natura.

Jak działają ?

Substancje zawarta w preparatach pobudzają receptory znajdujące się w fibroblastach, co aktywuje syntezę kolagenu i elastyny. Proces ten nazywany jest biogenezą skóry. W efekcie skóra zagęszcza się aktywne metabolity wiążą wolne rodniki w pierścienie aromatyczne działające antyoksydacyjnie. , cząsteczki aktywne wiążą wodę i zapewniają długie izoosmotyczne nawodnienie macierzy międzykomórkowej, wywoływany zostaje proces przekształcenia fibroblastów w miofibroblasty, dzięki czemu komórki nabierają właściwości kurczliwych. W zależności od takie, jakiego preparatu użyjemy te procesy mogą się nieco różnić.

Po zabiegu skóra zaczyna się regenerować , ulega pogrubieniu i ujędrnieniu. Wstrzyknięte substancje działają jak miliony sprężynek, które przywracają twarzy utracony kontur. Poprawia się koloryt, drobniejsze zmarszczki ulegają spłyceniu, zwiększa się poziom nawilżenia głębokich i powierzchownych warstw skóry. Pierwszy efekt widoczny jest natychmiast po zabiegu, na dalsze efekty trzeba czekać ok 7-10 dni.

Czym różnią się od wypełniaczy ? 

Wypełniacze to produkty, które mają za zadanie wypełnić brakujące struktury w skórze. Nie mają właściwości pielęgnacyjnych , ich działanie polega wyłącznie na uzupełnieniu ubytków w objętości. Wypełniacze stosujemy przy różnorodnych zabiegach , są one niewątpliwie skuteczne i przydatne, ale należy z nich korzystać w umiarze.