Endermologia to masaż podciśnieniowy, wykonywany specjalistycznym urządzeniem oddziałującym na skórę i tkankę łączną. Zabieg powierzchni ciała, z wyjątkiem twarzy, przeprowadza się za pośrednictwem izolacyjnego stroju, w który pacjent ubiera się przed rozpoczęciem sesji.

Kostium do endermologii jest niezbędny dla bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia masażu. Wykonany z odpowiednich materiałów kombinezon chroni skórę pacjenta przed zaciągnięciem włosków i podszczypywaniem oraz mikrourazami mechanicznymi w przypadku zbyt wysokiej intensywności podciśnienia.

Ponadto zapewnia higienę i ułatwia przesuwanie głowicy aparatu do endermologii. Strój do masażu zachowuje intymność, mimo że pod materiał pacjent zakłada wyłącznie bieliznę jednorazową. Masaż endermologiczny wykonuje się głowicą zasysającą kombinezon wraz ze skórą za pomocą podciśnienia, którego moc dobierana jest na podstawie subiektywnych doznań pacjenta.

Masaż endermologiczny zalecany jest osobom, które odchudzają się, chcą zlikwidować cellulit i pragną wymodelowania sylwetki. Dzięki masażowi organizm szybciej usuwa toksyny i tkankę tłuszczową.

Endermologię wykorzystuje się też w leczeniu bólu kręgosłupa, bólu mięśni czy w chorobach reumatycznych

Efektywność zabiegów endermologii zauważalna jest już po pierwszej sesji, jednak w przebiegu kompleksowego działania zaleca się serię 10–12 zabiegów dwa razy w tygodniu. Osoby pragnące regularnie korzystać z endermologii, powinny powstrzymać się przed kolejną serią co najmniej 3 miesiące, a zabieg wykonywać raz w tygodniu.

Efekty endermologii:

  • efekt odmłodzenia – uzyskiwany poprzez ujędrnienie i poprawę elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu i ramion, wygładzenie zmarszczek i złagodzenie konturu oczu i ust oraz spłycenie rozstępów i blizn,
  • efekt odchudzenia, czyli endermologia brzucha, pośladków i ud, redukuje tkankę tłuszczową i cellulit, modeluje sylwetkę,
  • efekt oczyszczenia – następuje na skutek stymulacji krążenia krwi i limfy, drenażu płynów ustrojowych i przyspieszenia detoksykacji organizmu,
  • efekt terapeutyczny, czyli łagodzenie dolegliwości bólowych mięśni i obrzęków.

Endermologia to również domena rehabilitacji, podczas której uzyskuje się efekty usprawniające, pod warunkiem kombinacji odpowiedniego trybu intensywności masażu do okoliczności. Można wyróżnić:

  • tryb sportowy endermologii, o działaniu rozgrzewającym, przygotowujący mięśnie, ścięgna i więzadła do intensywnego wysiłku fizycznego z efektem kosmetycznym, czyli modelowaniem i ujędrnianiem sylwetki,
  • tryb terapeutyczny, czyli działanie powysiłkowe – dla rozluźnienia i regeneracji mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, przedłużenia treningu – poprzez utrzymanie temperatury ciała oraz napięcie skóry i tkanek podskórnych.